শুবলৈ আৰু সাৰ পোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় কি?

শুবলৈ আৰু সাৰ পোৱাৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় কি?

এক "আদৰ্শ" পৃথিৱীতআপোনাৰ সোনকালে শুবলৈ যোৱা আৰু তাৰ পিছত সোনকালে সাৰ পোৱাৰ বিলাসিতা থাকিবসকলোৱে আগন্তুক এটা উৎপাদনশীল দিনৰ বাবে বিশ্ৰাম ল'ব।

কিন্তু কিছুমান প্ৰতিশ্ৰুতিযেনে চাকৰিৰ কৰ্তব্য বা শিশুৰ যত্ন, "সোনকালে বিচনালৈসোনকালে উঠিবলৈ" দৰ্শন পালন কৰাটো কঠিন কৰি তুলিব পাৰে। টোপনিৰ ক্ষেত্ৰত সম্ভৱতঃ দুটা গুৰুত্বপূৰ্ণ দিশ বিবেচনা কৰিব লাগিব: আপুনি পোৱা টোপনিৰ পৰিমাণ আৰু সময়ত স্থিৰতা।

আন্ধাৰ হৈ থাকোতে বিচনালৈ যোৱাটোৱে নিশ্চিত কৰিব পাৰে যে আপুনি পৰ্যাপ্ত বিশ্ৰাম পাব পাৰে আৰু লগতে টোপনি যোৱাটো সহজ কৰি তুলিব পাৰে। সাম্ভাব্য স্বাস্থ্যৰ পৰিণাম প্ৰতিহত কৰাত সহায় কৰিবলৈ নিয়মীয়াকৈ সঠিক পৰিমাণৰ টোপনি পোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।

যদি আপুনি আপোনাৰ নিজৰ টোপনিৰ সময়সূচীৰ বাবে পৰামৰ্শ বিচাৰি আছেআদৰ্শ টোপনিৰ বাবে নিম্নলিখিত নিৰ্দেশনাবোৰ বিবেচনা কৰক।


সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ টোপনিৰ সময়

আদৰ্শভাৱেমানুহে আগতে বিচনালৈ যাব লাগে আৰু ৰাতিপুৱা সাৰ পাব লাগে। এই আৰ্হিটো আমাৰ জৈৱিক প্ৰৱণতাৰ সৈতে মিল খায় যাতে আমাৰ টোপনিৰ আৰ্হিটো সূৰ্যৰ সৈতে খাপ খায়। আপুনি দেখিব পাৰে যে সূৰ্য্যাস্তৰ পিছত আপুনি স্বাভাৱিকতে টোপনি যায়।

সঠিক সময় নিৰ্ভৰ কৰে আপুনি কেতিয়া ৰাতিপুৱা সাৰ পায়। আন এটা বিবেচনা হ'ল আপোনাক প্ৰতি নিশা প্ৰয়োজন হোৱা টোপনিৰ পৰিমাণ।

 

আমাৰ চাৰ্কাডিয়ান ছন্দে কেনেদৰে কাম কৰে

চাৰ্কাডিয়ান ছন্দ হৈছে আপোনাৰ মগজুৰ প্ৰাকৃতিক টোপনি-জাগ্ৰত অনুসূচী বৰ্ণনা কৰাৰ এক শব্দ। এইটো আমাৰ আভ্যন্তৰীণ ঘড়ীৰ দৰে।

সকলোৱে 24 ঘণ্টাৰ সময়ত সতৰ্কতা আৰু বৰ্ধিত সজাগতাত প্ৰাকৃতিক হ্ৰাস অনুভৱ কৰে। লোকসকল দুটা বিন্দুত আটাইতকৈ নিদ্ৰাগ্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক: 1 p.m ৰ পৰা 3 p.m ৰ ভিতৰত আৰু 2 .m আৰু 4 .m ভিতৰত। আপুনি যিমান ভাল দৰে টোপনি পায়আপুনি দিনৰ টোপনি ৰখাৰ সম্ভাৱনা সিমানে কম হয়।

চাৰ্কাডিয়ান ছন্দে আপোনাৰ প্ৰাকৃতিক শোৱাৰ সময়আৰু ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ সময়সূচীও নিৰ্ধাৰণ কৰে। আপুনি প্ৰতিদিনে একে সময়তে বিচনালৈ যোৱা আৰু সাৰ পোৱাত অভ্যস্ত হোৱাৰ পিছতআপোনাৰ মগজু এই অনুসূচীৰ সৈতে খাপ খায়।

অৱশেষতআপুনি নিজকে নিশা সহজে বিচনালৈ যোৱা আৰু কোনো সমস্যা নোহোৱাকৈ আপোনাৰ এলাৰ্ম ঘড়ীৰ ঠিক আগতে সাৰ পোৱা দেখিব পাৰে।

যদি আপুনি অনিয়মীয়া শ্বিফ্টত কাম কৰে বা গোটেই সপ্তাহটোত বিভিন্ন সময়ত বিচনালৈ যায় তেনেহ'লে আপোনাৰ চাৰ্কাডিয়ান ছন্দ অফ-বেলেন্স হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত দিনৰ টোপনিৰ সময় হ'ব পাৰে।

চাৰ্কাডিয়ান ছন্দে আপোনাৰ প্ৰাকৃতিক শোৱাৰ সময়আৰু ৰাতিপুৱা সাৰ পোৱাৰ সময়সূচীও নিৰ্ধাৰণ কৰে। আপুনি প্ৰতিদিনে একে সময়তে বিচনালৈ যোৱা আৰু সাৰ পোৱাত অভ্যস্ত হোৱাৰ পিছতআপোনাৰ মগজু এই অনুসূচীৰ সৈতে খাপ খায়।

অৱশেষতআপুনি নিজকে নিশা সহজে বিচনালৈ যোৱা আৰু কোনো সমস্যা নোহোৱাকৈ আপোনাৰ এলাৰ্ম ঘড়ীৰ ঠিক আগতে সাৰ পোৱা দেখিব পাৰে।

যদি আপুনি অনিয়মীয়া শ্বিফ্টত কাম কৰে বা গোটেই সপ্তাহটোত বিভিন্ন সময়ত বিচনালৈ যায় তেনেহ'লে আপোনাৰ চাৰ্কাডিয়ান ছন্দ অফ-বেলেন্স হ'ব পাৰে। ইয়াৰ ফলত দিনৰ টোপনিৰ সময় হ'ব পাৰে।

 

আমাক কিমান টোপনিৰ প্ৰয়োজন?

বেছিভাগ বিশেষজ্ঞই পৰামৰ্শ দিয়ে যে প্ৰাপ্তবয়স্কসকলে প্ৰতি নিশা কমেও ৭ ঘণ্টা টোপনি পায়। বয়সঅনুসৰি আপুনি প্ৰাপ্ত কৰিব লগা গড় টোপনিৰ পৰিমাণৰ বিভাজন ইয়াত দিয়া হৈছে:

Best Sleep Time Assamese
Source:- healthline


 

পৰ্যাপ্ত টোপনি নোপোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

যদি আপুনি দিনৰ টোপনি অনুভৱ কৰেই এক লক্ষণ যে আপুনি নিশা পৰ্যাপ্ত টোপনি নাপায়। আপুনি দুৰ্ঘটনাখং আৰু পাহৰি যোৱাৰ অভিজ্ঞতাও অনুভৱ কৰিব পাৰে।

 

নিয়মীয়াকৈ পৰ্যাপ্ত টোপনি নোপোৱাৰ ফলত অধিক দীৰ্ঘম্যাদী স্বাস্থ্যৰ পৰিণাম হ'ব পাৰে। এইবোৰৰ ভিতৰত আছে:

 

  • অধিক সঘনাই অসুস্থ হোৱা
  • উচ্চ ৰক্তচাপ (উচ্চ ৰক্তচাপ)
  • মধুমেহ /ডাইবেটিক
  • হৃদৰোগ
  • মেদবহুলতা
  • হতাশা

 

অত্যাধিক টোপনি যোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া

যদিও পৰ্যাপ্ত টোপনি নোপোৱাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দীৰ্ঘদিন ধৰি প্ৰতিষ্ঠিত হৈছেগৱেষকসকলে এতিয়া অত্যাধিক টোপনিৰ সৈতে সম্পৰ্কিত স্বাস্থ্যৰ পৰিণামবোৰ অনুসন্ধান কৰি আছে।

যদি আপুনি নিজকে নিয়মীয়াকৈ 8 ৰ পৰা 9 ঘণ্টাতকৈ অধিক টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয়আৰু সম্ভৱতঃ এই পৰিমাণৰ ওপৰত টোপনিৰ প্ৰয়োজন হয় তেনেহ'লে আপুনি অত্যাধিক শুব পাৰে।

অত্যাধিক টোপনি যোৱাৰ ফলত অতি কম টোপনি যোৱাৰ দৰে একে পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হ'ব পাৰেযাৰ ভিতৰত আছে:

 


Leave a Reply

To leave a comment, please Login or Register

Comments (0)